Peynir Nasıl Saklanır?

Peynir Saklama

PEYNİR NASIL SAKLANIR?

 

Bilinen tarihçesi M.Ö. 10 bin yıla kadar olan peynir, birçok çeşidi ile kahvaltı sofralarımızın ve günlük atıştırmalıklarımızın yanında baş aktör olarak yer almaktadır. Peynirin yapımı bir sanat olduğu kadar peynirin tüketimi de bir o kadar sanattır.


Peynirin birçok çeşidi vardır, her peynirin saklanılması ve tüketilmesi farklıdır. Peynirler de birer canlıdır ve her canlı gibi peynirlerinde bir ömrü vardır. Peynir alınırken dikkat edilecek en önemli husus ihtiyacımız kadar peynir almaktır.


Tüketim için sert peynirler tercih edilmişse mesela Mihaliç veya Gravyer gibi bu peynirler buzdolabında bir ayı çok rahat tamamlar. Salamura peynir gibi yumuşak peynirler ise bir hafta gibi bir sürede lezzet kaybına uğramaya başlar. Yarı sert peynirler ise tulum veya kaşar gibi, bunlar birkaç hafta dayanırlar.


Peynirlerin koruma süresi kadar koruma koşulları da çok önemlidir. Örneğin; peynirleri derin dondurucuda saklamak peynirlerin lezzet ve olgunlaşma yapısına zarar verir. Bu nedenle peynirler çok zorda kalmadıkça derin dondurucuda saklanmamalıdır. Peynirler hava almayacak kaplarda saklanmalıdır.

 

Keçi peynirleri gibi peynirler serin ve gölge bir yerde sarılmadan muhafaza edilmelidir. Kaşar peyniri, eski kaşar gibi peynirler sülfürlü kağıtlara sarılarak da korunabilir.


Peynirlerin olgunlaşmaları buzdolabında yavaşlar. Şayet peynirlerimizin olgunlaşmasının devam etmesini istiyorsak daha yüksek sıcaklıkta tutmamız gereklidir. Buzdolaplarının sebzelik bölümleri diğer bölgelerine göre daha az ışık alan ve daha sıcak bölümleridir, peynirler bu bölümlerde saklanabilirse daha sağlıklı olacaktır.


Peynirlerin bünyelerinde canlı bakteriler bulunduğundan diğer besinlerin bunlardan etkilenmemesi ve kokularının sinmemesi için iç içe konmamalıdır. Ayrıca et ürünleri ile aynı ortamda birbirine temas edecek şekilde kesinlikle saklanmamalıdır.


Kısacası peynirlerinizi az az, yetecek kadar taze taze alın. Güvenilir ve işini iyi yapan yerlerden ihtiyacınız kadar alacağınız peynirleri lezzetli ve keyiflice tüketin. Peynirleri nasıl tüketmeliyiz ise ayrı bir yazımızın konusu.


Afiyet olsun. Keyifli Günler

Etiketler: Peynir, Saklanma Koşulları
Aralık 29, 2018
Listeye dön