Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Evde Peynir Yapımı

EVDE PEYNİR YAPIMI 

Sağlıklı yaşam kararı aldıysak aklımızdan sık sık yoğurdumuzu peynirimizi kendimiz yapalım düşüncesi geçer. Fakat evde kendi peynirini yapmak basit bir işlem midir? Aslında bu sorunun cevabı evet.
Evde peynir yapımı birkaç basit işlemden sonra mümkün.  Evde peynir yapmaya karar verdik. Fakat aklımıza takılan başka bir soru ortaya çıkıyor. Peynir yapmak için çiğ süt mü kullanmalıyım? Evde beyaz peynir yapmak istiyorsanız çiğ süt kullanmak önemli. Süzme peynir veya lor peynir yapmak istiyorsanız yine çiğ süt kullanmanızı önersek de elinizde mevcut değilse günlük pastörize süt kullanabilirsiniz. Evde peynir yapmak için mayalı ve mayasız olmak üzere iki seçeneğimiz mevcut. İlk olarak evde mayalı peynir yapımına bakalım.
Malzemeler:
6 kg. çiğ süt
1,5 çay kaşığı peynir mayası    
2 yemek kaşığı kaya tuzu
Yapılışı: Sütünüzü kaynatın. Sonrasında 35-37 dereceye kadar soğumasını bekleyin. Ardından içerisine peynir mayasını ilave edip karıştırın. Kapağını kapatın ve bir bezle etrafını sarın. Oda sıcaklığında 1,5 saat mayalanması gerekmektedir. Serçe parmağınızla mayalanıp mayalanmadığını kontrol edebilirsiniz. Yoğurttan daha kıvamlı olması gerekmektedir.  Peyniriniz mayalandıktan sonra üzerine hafif çizikler atıp 1 saat bekletin. Ardından peynirlerinizi temiz bir tülbentin üzerine alarak  3-4 saat süzülmesini bekleyin. Süzülen peynirleri tezgah üzerinde hafifçe yoğurduktan sonra iki ağırlığın arasında 3-4 saat bekletin. Sonrasında iri parçalara ayırarak tuz ve suyla hazırlanan salamura suyunda ağzı kapalı şekilde buzdolabında 3-4 gün muhafaza edin. Evde yapılmış beyaz peyniriniz hazır. Afiyet olsun.
Mayamız yoksa yoğurt, limon, sirke veya peynir altı suyu yardımıyla da evde peynir yapabiliriz. Evde mayasız peynir yapmak için tarifimize geçelim:
Yapılışı: Mayasız peynir yapımında sütü kestirmemiz gerekmektedir. Bunun için peynir altı suyu, yoğurt, limon veya sirke kullanabiliriz. Sütü kaynattıktan sonra ocaktan alarak içine peynir altı suyu, yoğurt, limon veya sirkeden birini karıştırın. Süt kesildikten sonra tülbent yardımıyla süzerek tülbentin içinde sıkıca sarın. Üzerine ağırlık koyarak en az 8 saat bekletmemiz gerekmekte. Bekleme süremiz dolduktan sonra peynirimiz hazır. Evde yapılan mayasız peyniri dolapta muhafaza etmelisiniz. Afiyet olsun. 

Diğer yazılarımızı inceleyerek peynir ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SAĞLIKLA KALIN 
KEYİF GURME AİLESİ
Etiketler: evde peynir yapımı,evde peynir nasıl yapılır,peynir yapımı,ev peyniri,mayasız peynir yapımı,mayalı peynir yapımı
Mayıs 12, 2019
Listeye dön