Peynir Nasıl Tüketilir?

Nasıl Tüketilir? Sağlıklı Beslenme

      Yiyeceklerin tüketilmesi aslına bakılırsa tamamen keyif işidir. İsteyen istediği gibi hangi yiyeceği nasıl yemeyi seviyorsa, aslında o yiyecek öyle tüketilir. Örneğin; son zamanların en popüler konularından olan ‘menemen soğanlı mı olur? soğansız mı olur?’ sorusu gibi.  Bu yüzden yazacağımız şeyler elbette ki kural değil damak tadı için tavsiyedir.

 

       Peynirler içlerinde barındırdıkları yağlar ve aromalarla lezzetleri ön plana çıkar. Peynirler tüketilmeden önce bir saat kadar önce buzdolabından çıkarılırsa, tatlarına ve doğal kokularına yeniden kavuşacaklardır. Kaşar, hellim, dil, Çerkez, sepet peyniri gibi peynirleri ise en az iki saat önce çıkarılmalıdır. Görece daha az yağlı sert peynirleri zeytinyağı ile yumuşatarak tüketebilirsiniz. Kavanozun içerisine koyulacak zeytinyağı, kekik, biberiye, çörekotu gibi ekstra tatlarla yiyeceğiniz peynir tatlandırılabilir ve sadece peynir yemenin dışına çıkılmış olur. Bazı damak tatları için karabiber, sarımsak, dereotu, maydanoz, defne yaprağı da ayrı birer alternatif olabilir.

 

      Hellim peyniri ve köy peyniri gibi peynirler kızartmakla farklı bir lezzete kavuşurken salatalarınızın üzerine koyulacak kızarmış peynir, hem görüntü zenginliği hem de lezzet katacaktır. Koyun ve keçi peynirleri daha aromatik peynirler olup koku ve tat noktasında ayrı bir damak tadı severlere hitap eder. Peynirlerin kuru yemişlerle tüketimi de denenebilir. Ceviz, incir, badem, kayısı, fındık ile yan yana güzel arkadaş olurlar.

     

     İyi peynir iyi ekmek ister. Ekşi mayalı tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi ekmeklerle tüketeceğiniz  peynirlerinizden çok daha fazla lezzet alacaksınız. Yöresel yufka ekmek tulum peynir ve otlu peynirler birbirine çok yakışacağı gibi dürüm yapılıp yenmesi de bir o kadar keyiflidir. Aperatiflerle, peynir yemek öncesi yemeklerde ise, peynir yemeğin sonuna doğru, tatlı ve meyveden önce tüketilmelidir.

    

    Güzel peynir güzel damaklarda kıymet kazanır. Farklı lezzetlere açık olunursa damağınızın da bir o kadar lezzetlere duyarlılaştığını göreceksiniz. Keyifli günlerde farklı tatlarla buluşmak üzere.

Afiyet olsun. Keyifli Günler

Etiketler: Nasıl Tüketilir?
Aralık 13, 2018
Listeye dön